wtorek, 15 marca 2016

Drzewo truskawkowe (Arbutus unedo)

Drzewo truskawkowe (Arbutus unedo) to mały, wieczniezielony krzew lub drzewo o wysokości w ojczyźnie maksymalnie do 12 metrów. Kora czerwonobrązowa do brązowej. Liście ozdobne, błyszczące, ciemnozielone o długości do 10 cm. Kwiatostany bardzo ładne, zwisające, kształtem przypominające polskie konwalie barwy białej do jasnoróżowej. Owoce okrągłe, o kształcie przypominającym truskawki, żółtawe, po dojrzeniu intensywnie czerwone. Lekko kwaskowate, bardzo smaczne. 

    Pielęgnacja: Drzewo truskawkowe bardzo dobrze     czuje się jako roślina tarasowa uprawiana w pojemniku, musimy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Latem powinna stać w jasnym, przewiewnym miejscu, zimą musimy zapewnić jej światło i temperaturę 5-10°C (jasna piwnica, lekko podgrzewany garaż). Starsze, duże egzemplarze można w cieplejszych rejonach kraju uprawiać w gruncie. Powinniśmy wtedy szczególną uwagę zwrócić na dobór osłoniętego od wiatrów stanowiska i odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. 

Niekorzystnie reaguje zarówno na suszę, jak i na wodę stojącą w pojemniku, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, aby podłoże było ciągle lekko wilgotne. Podlewać wodą miękką (deszczówką), w okresie zimowym tylko sporadycznie.
Nawożenie od marca do września nawozami wieloskładnikowymi lub wiosną nawozami długodziałającymi

 (typu Osmocote). 

Odporny na mrozy do -10°C.
Ciekawostka: Drzewko truskawkowe służy także w celach zielarsko-medycznych. Liście, kora i korzenie mają działanie ściągające i moczopędne. Kora drzewka poziomkowego jest bogata w taniny.
Zawiera także we wszystkich częściach etylowy ester kwasu galusowego, który służy jako dodatek do żywności o zastosowaniu antyutleniającym. Ester ten ma również silne działanie antybiotyczne.

W Portugalii z owoców tego drzewka wyrabia się domowe likiery zwane tam Medronho.
Starsze, duże egzemplarze w cieplejszych rejonach kraju można uprawiać w gruncie. Powinniśmy wtedy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniego, osłoniętego od wiatru stanowiska i odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Preferuje dobrze zdrenowane, kwaśne gleby. Nadaje się do sadzenia na terenach ubogich, na których nie chcą rosnąć bardziej wymagające rośliny. Może rosnąć w pełnym słońcu na piaszczystych glebach.


Drzewka można kształtować poprzez cięcie. Nadają się wspaniale do formowania na bonsai.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz